-
Porcelana inaczej
Przyzwyczailiśmy się do porcelany na naszych stołach. Porcelana jest uwielbiana na całym świecie i od wieków ludzie spożywają z niej posiłki i napoje. Porcelana to jednak trochę więcej niż filiżanki do kawy. Może nie jest to pierwsze skojarzenie, ale druga strona naszego układu pokarmowego też ma na co dzień styczność z porcelana. Muszle klozetowe w …
Więcej -
Beksiński przyjechał do Gdańska. Szkoda, że nie osobiście.
Beksiński był wielkim melomanem kochającym muzykę, którą uważał za najważniejszą muzę. Jak twierdził to właśnie ona była jego ogromną inspiracją. Sam również tworzył muzykę. Zawsze uważał jednak, że bez zadowalającego efektu przez co nigdy nie ujrzała światłą dziennego. Był artystą wszechstronnie uzdolnionym. Sprawnie poruszał się w rzeźbie, architekturze, fotografii i wielu innych sztukach. Najbardziej rozpoznawalny …
Więcej -
Instytut higieny. Czysty brutalizm.
Brutalizm w Berlinie na przykładzie budynku Instytutu higieny. „Ten instytut jest kompletnym dziełem sztuki, budynkiem o międzynarodowej renomie i ważnym wkładem w „organiczną” i „brutalistyczną” architekturę powojennego modernizmu! Dyrektor berlińskiego Landesdenkmalamt ( państwowy organ do spraw zabytków ) Christoph Rauhut. Cytat dyrektora to niezaprzeczalna prawda. Instytut Higieny, który wznosi się na pięć poziomów, został zbudowany …
Więcej -
Stojak czy zawieszka? Czyli jak eksponować porcelanę.
Kiedy uda nam się kupić jakiś talerz, który wyjątkowo nam się podoba zaczyna się gonitwa myśli gdzie i jak go wyeksponować. Problem nasila się kiedy jesteś kolekcjonerem i w domu masz dziesiątki różnych przedmiotów, które muszą cieszyć Twoje oko. Sami nie raz stawaliśmy przed takim wyzwaniem. Zaczyna się więc poszukiwanie rozwiązania, trzeba znaleźć jakiś stojak …
Więcej -
Brutalizm w Berlinie – Mysi bunkier
Niebieskie rury wystają z fasady budynku przypominającego piramidę jak z armaty. Wylewa się z nich brutaalizm. Żartobliwie nazywa się go bunkrem dla myszy. Nazwa wzięła się od laboratoriów znajdujących się niegdyś w budynku i testujących swoje produkty na myszach. Można się spierać, czy budynek przy Hindenburgdamm w Lichterfelde jest pięknym budynkiem. Jest to raczej wyjątkowa …
Więcej -
Zestawy do herbaty i historia ich powstania.
Najwcześniejsze wzmianki o użyciu herbaty sięgają starożytnej dynastii Han 206 – 220 pne. W tym czasie herbatę spożywano z misek wielofunkcyjnych.
Więcej -
Serwis kawowy „Emka” W.Gołajewska
Bezapelacyjnie wyroby z Pruszkowa w kwestii użyteczności były lepszym wyborem niż porcelana.
Więcej -
Czy można myć porcelanę w zmywarce?
Niektóre nowoczesne zestawy porcelany mające mniej niż 20 lat są zaprojektowane tak, aby wytrzymać mycie w zmywarce na delikatnym programie do 45st C.
Więcej
fb