Filiżanka ręcznie malowana serce

Czy można myć porcelanę w zmywarce?

Filiżanka ręcznie malowana Zmierzchnica trupia główka
Filiżanka ręcznie malowana Zmierzchnica trupia główka

Mycie ręczne jest zawsze najbezpieczniejszą opcją czyszczenia cienkiej porcelany. Jeśli porcelana jest stara, zabytkowa lub ma szczególnie wysoką wartość, umyj ją ręcznie, aby zapobiec zarysowaniom lub uszkodzeniom drobnych detali. O ile samo mycie jako takie delikatnym programem nie powinno niczego zniszczyć o tyle cennej porcelany nie zaleca się wkładać do zmywarki. Głownie dlatego że strumień wody powoduje przesuwanie się elementów w zmywarce co może spowodować uszkodzenia mechaniczne przy delikatnej porcelanie.  Dodatkowym czynnikiem są nowoczesne detergenty które mogą wchodzić w reakcję ze starymi farbami i powodować ich wymywanie.

Niektóre nowoczesne zestawy porcelany mające mniej niż 20 lat są zaprojektowane tak, aby wytrzymać mycie w zmywarce na delikatnym programie do 45st C. Wszystko co starsze należy myć ręcznie. Umyj elementy zestawu porcelany, umieszczając je pojedynczo w zlewie pełnym ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń na bazie roślinnej lub zasadowej, które nie zawierają kwasów ani żrących chemikaliów, takich wybielacz. Gumowa wyściółka lub mokry ściereczka do naczyń na dnie zlewu pomagają zapobiegać wyszczerbieniom i odpryskom nawet najcieńszej porcelany. Umyj elementy miękką ściereczką do naczyń, pomijając ostrzejsze środki czyszczące, takie jak nylonowe lub ścierne myjki, które mogą porysować drobne elementy zdobienia. Jeśli zestaw porcelany ma metalowe wykończenia lub detale w postaci złotej obręczy, całkowicie pomiń zmywarkę, nawet jeśli porcelana jest stosunkowo nowa. Ciepło ze zmywarki może usunąć część metalowych detali. Zamiast tego myją porcelanę ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem alkalicznego mydła do naczyń.

 

Serwis "Ewa" Tułowice
Serwis kawowy “Ewa” Tułowice proj. Lucyna i Kazimierz Kowalscy

Nowoczesna porcelana użytkowa często ma oznaczenie informujące o możliwości mycia w zmywarce. Równie często producent na swojej stronie lub w instrukcji udostępnia takie informacje. Umieszczaj porcelanę w zmywarce zawsze w taki sposób, aby się nie dotykała.  Wybieraj krótkie programy i najdelikatniejszy możliwy cykl. O ile sama temperatura nie ma tu zbyt wielkiego wpływu o tyle rodzaj cyklu decyduje o tym jak zachowuje się woda w środku zmywarki. To znowu wpływa na to jak ruszają się elementy w jej środku podczas mycia. Porcelana i szkło są odporne na wysokie temperatury i nawet maksymalna temperatura dostępna w zmywarkach nie uszkodzi ich. Inaczej może być ze zdobieniem. W zależności od jego rodzaju może zmienić kolor lub zostać uszkodzony. Dzieje się tak najczęściej podczas używania farb do porcelany i szkła do wypałów niskotemperaturowych takich jak farby Pebeo. W przypadku farb naszkliwnych i wszkliwnych wypalanych w temperaturach powyżej 800st C temperatura mycia nie ma wpływu na zdobienie. W tym przypadku problemem może być użyty środek czyszczący w połączeniu z temperaturą. Przy mnogości środków chemicznych dostępnych na rynku zaleca się mycie nowoczesnej porcelany zdobionej ręcznie w temperaturze 45st C. Jest to bezpieczny kompromis.

Nowoczesna porcelana
Nowoczesna porcelana

Po myciu pozwól porcelanie ostygnąć do temperatury pokojowej przed przystąpieniem do użytkowanie, ponieważ elementy ozdobne i detale stają się bardziej kruche, gdy są gorące. Aby drobna porcelana wyglądała jak najlepiej i była wolna od plam, należy ją spłukać natychmiast po użyciu. Opróżnij filiżanki i filiżanki kawy bezpośrednio po użyciu i wypłucz, aby uniknąć plam. Jeśli się poplamią, umieść trochę sody oczyszczonej na wilgotnej ścierce do naczyń i przetrzyj dotknięty obszar. Jeśli plama nadal nie zniknie całkowicie, wlej niewielką ilość sody oczyszczonej na dno filiżanki, a następnie wlej mieszaninę równych części wody i octu na tyle głęboko, aby zakryć plamę. Po około dwóch godzinach wytrzyj poplamiony obszar wilgotną szmatką, a następnie umyj filiżankę. Niezależnie od sposobu mycia z porcelaną należy obchodzić się delikatnie. W końcu to towar luksusowy.

 

Shopping Cart
error:
Przewiń do góry