Talerze łysa góra

Talerze ze Spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze

Wytwarzane były z czerwonej glinki, szkliwione, metodą szkła zaciekowego. Prezentowane talerze mają średnicę 26 cm i 21 z opcją do zawieszenia. Spód ich jest nieszkliwiony z wyjątkiem jednego (prawy górny róg to Talerz Włocławek Przyjaźń).

Ciężko się spotkać z dwoma identycznymi wzorami. Talerze zwane prze ze mnie „maziajcami” należą do moich ulubionych wyrobów sztuki użytkowej XX wieku. Skłonna jestem napisać, że motywy talerzy są odrobinę psychodeliczne, pełne głębokiego koloru. Jako osoba lubiąca twórczość Beksińskiego, uważam, że niektóre talerze nawiązują aurą tajemniczości do jego dzieł.

Rozpiętość cenowa talerzy ze Spółdzielni „Kamionki” jest dziś naprawdę duża. Liczy się niespotykany motyw, średnica talerza oraz ich stan zachowania. Dobrze się prezentują na białym tle, gdzie można zobaczyć ich niebywałą grę kolorów, ale równie dobrze współgrają z tłem kolorowym.

Warto wiedzieć, że spółdzielnia „Kamionka” w Łysej Górze powstała w 1947r. z inicjatywy Franciszka Mleczki, działacza lokalnego który przyczynił się do otwarcia nowych miejsc pracy dla okolicznej ludności. Z jego inicjatywy powstało również technikum ceramiczne, a ukończywszy je absolwenci rozpoczynali pracę w „Kamionce”.  Nazwa spółdzielni pochodzi od pobliskiej góry, której złoża gliny wykorzystywane były do wypalania ceramiki.

W początkowych latach spółdzielnia skupiła się na wyrobach ceramicznych a następnie na wyrobach związaną ze sztuką ludową a w następstwie na wyrobach szklanych. Nazwiska takie jak Bolesław Książek (kierownik artystyczny) Jerzy Sacha (rzeźbiarz i ceramik) Nadzieja Kowalów (projektantka) są osobami które nieodzownie będą się kojarzyć ze spółdzielnia „Kamionka”. Niestety w dniu dzisiejszym spółdzielnia „Kamionka” znajduje się w upadłości likwidacyjnej.

Shopping Cart
Przewiń do góry