Rzecz-Pospolita Sztuka Użytkowa
  • Strona główna
  • Blog

Komplet do przystawek „Asteroid” proj. Jan Sylwester Drost

Autor: Dominika na stronie 11 października 2017

Prezentowane przystawki o dźwięcznej nazwie „Asteroid” zaprojektował Jan Sylwester Drost w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Datowane salaterek przypisuje się na lata 70. XX wieku.

Są jednym z najbardziej rozpoznawalnym obiektem szkła użytkowego z okresu PRL, zaliczają się dzięki tym w klasykę designu polskiego.

Należy pamiętać, że w skład serii „Asteroid” przynależą inne produkty, które równie podobnie zachwycały oko jak prezentowane przystawki. Poświadczeniem zachwytu nad tą serią stał się fakt, że w 1976 ro­ku otrzy­ma­ła ona zło­ty me­dal na II Międzynarodowej Wystawie Triennale Szkła i Porcelany w czeskim mieście Jablonec nad Nysą.

Wykonane są ze szkła prasowanego, masywne o rantach nieregularnych z motywem dużej ilości kropli na zewnętrznej jej części. Środek  salaterki był gładki o wysokich brzegach. Kształtem przypomina spadającą łzę. Występowały najczęściej w kolorystyce bezbarwnej z lekkim poświtem odcienia niebieskiego. Występowały również w innej kolorystyce, choć dziś ciężko spotkać w innym wybarwieniu.

W skład kompletu „Asteroid” zaliczamy jeden centralny oraz sześć mniejszych przystawek.

Prezentują się bajecznie. Dziś ten wyrób cieszy się ogromną popularnością. Wystawiany jest przez największe domy aukcyjne w Polsce.

Wyrób warty zainwestowania pieniędzy. Nietypowy kształt jak i forma nadaje mu wyjątkowości.

Moim faworytem w tej serii jest niewątpliwie wazon „Asteroid” który długo był moim pragnieniem do momentu zasilenia mojej kolekcji . Do niego powrócę  poświęcając mu osobny wpis.

AsteroidHuta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice"Jan Sylwester DrostMade in polandPolski designPolskie szkłoPrlSzkło prasowaneSztuka użytkowaWystrój wnętrz
Posted inSzkło.
Share
PoprzedniWazon „Okulus” proj. Jana Sylwestra Drosta
NastępnySerwis kawowy „Ira” proj. Józefa Września
  • © 2018 - 2026 Rzecz-Pospolita Sztuka Użytkowa
  • Strona główna
  • Blog